Bokaro - salony łazienek

 

JAK OPTYCZNIE POWIĘKSZYĆ ŁAZIENKĘ?


Jak sprawić, aby mała łazienka wydawała się większa?

To pytanie często zadają klienci. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, które sprawiają, że mała łazienka nabiera głębi. W swoich projektach stosuję kilka sprawdzonych metod:

  •  Płytki układam poziomo

Linie fug i podłużne ułożenie płytek pozwalają  „oszukać oko” rozciągając ściany na szersze niż są w rzeczywistości. Szczególnie nadają się do tego celu płytki większego formatu i z większym wydłużeniem np. 30x60cm. Optyczne poszerzenie łazienki uzyskuję także stosując poziome pasy płytek w kontrastowym kolorze. Podłużne ułożenie sprawdza się zarówno na ścianach, jak i na podłodze.

      
  •  Wybieram jasne kolory 

Jasne barwy powiększają, a ciemne zmniejszają pomieszczenia. To oczywiście nie oznacza, że koniecznie zrezygnować musimy z ciemnych płytek. Trzeba je tylko wprowadzać umiejętnie i z umiarem (np. w postaci pasów). Dodatkowo należy pamiętać, że kolory o ciepłych odcieniach optycznie „zbliżają”, a zimnych „oddalają”.  

     
  • Starannie dobieram oświetlenie

Oświetlenie ogólne optycznie zmniejsza łazienkę, a także ją obniża. Dlatego zawsze polecam wprowadzenie dodatkowych punktów świetlnych. Odpowiedni dobór ilości i rozmieszczenia źródeł światła ma ogromny wpływ na nasze postrzeganie wielkości łazienki.

  •  Stosuję transparentne materiały

W przypadku małych łazienek zdecydowanie doradzam wybór kabiny prysznicowej o przeźroczystym wypełnieniu i lekkiej konstrukcji (zamiast wzorzystych, mrożonych szyb), a także (jeśli budżet na to pozwala) szklanej umywalki.  Dodatkowo doradzam rezygnację z brodzika na rzecz listew odpływowych.
 

  •  Rezygnuję z układania płytek do sufitu

To często dziś stosowane rozwiązanie pozwala powiększyć wizualnie pomieszczenie. Sufit tworzy jedność z płaszczyznami ścian wymalowanymi na ten sam kolor. Łazienka wydaje się także wyższa.
 

  •  Wybieram materiały odbijające światło

 Zastosowanie błyszczących powierzchni, szczególnie w przypadku płytek, może znacznie powiększyć pomieszczenie i nadać mu głębi
 

  •  Wprowadzam dodatkowe lustra

Odpowiednio użyte pozwalają odbić wnętrze o żądaną wielkość, często zwielokrotniając rzeczywistą powierzchnię. Stosuję też czasem układy lustra w lustrze, montując je na przeciwległych ścianach, co daje efekt nieskończonego odbicia. W niektórych aranżacjach wprowadzam lustra do sufitu, co optycznie podwyższa łazienkę.

     
  •  Płytki na podłodze układam w karo
Układ taki optycznie powiększa łazienkę. Dodatkowo daje możliwość ukrycia ewentualnego braku równoległości ścian.
 
  •  Starannie dobieram i rozmieszczam urządzenia
W miarę możliwości staram się, aby układ łazienki optycznie zbliżony był do kwadratu. I tak np. w podłużnej łazience na krótszej ścianie umieszczam wannę, co optycznie skraca dłuższe ściany, a wydłuża krótsze. Oczywiście, jeśli nie jesteśmy szczególnymi fanami kąpieli, warto zrezygnować z wanny na rzecz prysznica, który zajmuje połowę miejsca.Należy też rozplanować  szafki i schowki, w których umieszczane będą niezbędne w łazience przedmioty.Nic tak optycznie nie zmniejsza łazienki, jak panujący w niej chaos i bałagan!
  

 

 PRZYGOTOWAŁ: MAREK ADAMCZAK ( oddział Szczecin)

 

ZOBACZ GALERIĘ PROJEKTANTA >>

POWRÓT DO PORADNIKA >>

Dostawcy:

« »