Bokaro - salony łazienek

 

CZYSZCZENIE, IMPREGNACJA I KONSERWACJA GRESÓWJednym z nierozłącznych procesów, który powinien towarzyszyć zabiegom czyszczenia gresów charakteryzujących się podwyższoną nasiąkliwością jest konserwacja. Ma ona na celu zabezpieczenie posadzki przed ingerencją brudu pochodzenia zarówno wodnego, jaki i oleistego oraz przed zużyciem na skutek częstego chodzenia. Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków możemy wzmocnić kolor posadzki, przywrócić jej naturalny efekt czy też odzyskać połysk.

Do impregnacji płytek stosujemy środki ochronne produkowane na bazie wody lub rozpuszczalników, woski oraz oleje.

   

Jedną z grup płytek wymagających konserwacji są wyroby z gresu. Charakteryzują się one bardzo małą nasiąkliwością wodną, a ich powierzchnia jest szorstka i porowata, co jest skutkiem otwarcia mikroporów w procesie szlifowania i polerowania powierzchni. Wśród gresów rozróżniamy te o powierzchni naturalnej tzw. satynowej oraz o powierzchni polerowanej. Polerowanie zapewnia płytce wysokie walory estetyczne i zapewnia intensywność kolorów powodując jednocześnie zwiększenie mikroporowatości, a co za tym idzie czyniąc go bardziej podatnym na zabrudzenia i rysowanie powierzchni.  

Obie grupy należy przygotować do impregnacji pozbywając się pozostałości kleju i fug. Stosuje się do tego celu produkty o właściwościach kwasowych np. SOPRO ZSE 718, nanosząc je na podłogę i pozostawiając na niej ok. 30-60 minut, po czym usuwając je za pomocą szczotki, a następnie spłukując wodą.

Do gresów polerowanych stosuje się nieprzepuszczalne preparaty na bazie rozpuszczalników np. SOPRO FFP 719 zdolne wypełnić odkryte mikropory i zabezpieczyć gres przed ryzykiem poplamienia. Produkty te należy równomiernie rozprowadzić na powierzchni za pomocą pędzla i pozostawić na 24 godziny do wyschnięcia. Następnie należy usunąć resztki środka za pomocą polerki. Tak przygotowana podłoga nadaje sie do użytkowania.

   

Do codziennej konserwacji gresów polerowanych tj. do mycia i usuwania zabrudzeń spowodowanych bieżącą eksploatacją wystarczy stosowanie zwykłego detergentu do mycia powierzchni ceramicznych rozcieńczonego wodą zgodnie z zaleceniami producenta podanymi na opakowaniu, po czym podłogę należy starannie osuszyć.

Do konserwacji specjalnej tj. do wywabiania plam mocnych i intensywnych (kawa, herbata, wino, olej, rdza, tłuszcz, soki) należy używać specjalnych detergentów-wywabiaczy plam. Detergentu-wywabiacza używa się bez rozcieńczania, nanosząc go bezpośrednio na plamę oraz całą powierzchnię poplamionej płytki i pozostawiając go tam aż do całkowitego wyschnięcia, następnie należy mokrą gąbką usunąć pozostałości, które wchłonęły brud. W przypadku powstania zacieków czynności należy powtórzyć.


  Postępowanie ochronne dla gresu naturalnego nie ma specjalnego znaczenia, gdyż do konserwacji produktu wystarcza poprawne i skuteczne mycie powierzchni ogólnie dostępnymi środkami do czyszczenia podłóg kamiennych npSOPRO FPR 708 koncentrat czyszcząco-konserwujący do gresów. Konserwacja gresu naturalnego polega na stosowaniu silnie rozcieńczonego detergentu do mycia podłóg. Przy silnym zabrudzeniu używa się mocnego detergentu do mycia podłóg zwykle słabo stężonego środka odtłuszczającego, po wykonaniu tej czynności powierzchnię należy dokładnie spłukać.
Do impregnacji powierzchni balkonów i tarasów można stosować SOPRO FFP 719 do spoin i płytek ceramicznych.

 

PRZYGOTOWAŁ: KRZYSZTOF KANECKI  (oddz. Poznań)

POWRÓT DO PORADNIKA >