Bokaro - salony łazienek

 

ŁAZIENKA POD SKOSAMI

 

Estetyczne i ergonomiczne zaprojektowanie powierzchni pod skosami jest zawsze sporym wyzwaniem. Planując łazienkę musimy dostosować elementy wyposażenia do warunków przestrzennych, tak aby ich użytkowanie było wygodne. O ile łóżko w sypialni, czy biurko możemy łatwo przestawić w wygodne miejsce, o tyle poprawki w przypadku łazienki narażają nas na spore koszty.  


Na możliwości aranżacyjne, oprócz powierzchni łazienki, decydujący wpływ ma wysokość ściany kolankowej tj. ściany na której oparta jest więźba dachowa, budowanej na wieńcu stropowym ostatniej kondygnacji. Im ścianka kolankowa wyższa, tym łazienka bardziej funkcjonalna. Drugim istotnym elementem jest kąt nachylenia dachu. Od niego zależy, jak szybko zwiększa się wysokość wraz z odległością od ścianki kolankowej. 

 

Przy ścianach kolankowych, pod skosami, z reguły nie planujemy przestrzeni umywalkowej. To strefa, w której wygodna wysokość stania oraz swobodnego wykonywania czynności takich, jak np. suszenie włosów jest bardzo ważna. Nawet jeśli mamy do czynienia z dwoma lub trzema skosami, umywalkę umieszczamy na ścianie pozbawionej skosów. 

 

   

Przy bardzo niskich ścianach kolankowych przestrzeń pod skosami wykorzystać możemy na półki i szafki (gorąco polecam te z szufladami), w których przechowywać będziemy kosmetyki lub środki czystości. Pamiętajmy, że im niższa ściana kolankowa i mniejszy kąt dachu, tym ich głębokość powinna być większa. Jeśli wysokość oraz kąt nachylenia dachu na to pozwala, strefa pod skosem może być z powodzeniem przeznaczona na pralkę połączoną z szafkami zabudowującymi skos. Pralka ma przeważnie wysokość 85 cm i 60 cm głębokości, więc aby móc z niej wygodnie korzystać kąt dachu w odległości 60 cm. od ścianki powinien zapewniać nam wysokość minimum 120 -150 cm.

 

Kolejnym elementem, jaki umieścić możemy pod skosami jest wanna. Tu również pamiętać musimy o zachowaniu wysokości, która pozwoli nam na wygodne korzystanie z niej. W przypadku, gdy wysokość przy ściance kolankowej jest zbyt mała możemy odsunąć wannę od ścianki, a przestrzeń wykorzystać jako półkę na kosmetyki lub pojemnik na kwiaty. Możemy też dobudować dodatkową ściankę w której umieścimy atrakcyjnie podświetlone półki.

 


 

 

Większy problem występuje, jeśli w łazience na poddaszu umieścić chcemy prysznic. Tu rozwiązaniem jest wyłącznie umieszczenie go w sporej odległości od ścianki kolankowej. Przestrzeń powstałą z takiego oddalenia także wykorzystać możemy na półki. Podobnie postępujemy w przypadku WC oraz bidetów. Tu również konieczne odstawienia wykorzystać możemy, jako element ozdobny naszej łazienki.

 

Łazienka na poddaszu stwarza niepowtarzalne możliwości aranżacji. Dzięki skosom i załamaniom ścian zmienia się w oryginalne pomieszczenie. Jeśli zadbamy o odpowiednie jej rozplanowanie, dobór materiałów,  a obok elementów wyposażenia pojawią się podświetlane wnęki, meble, detale dekoracyjne, stanie się ulubionym miejscem domowników.

 

Przygotowała: Agnieszka Kanecka (oddział Poznań)


ZOBACZ GALERIĘ PROJEKTANTA >>
POWRÓT DO PORADNIKA >>