Bokaro - salony łazienek

 

OŚWIETLENIE W ŁAZIENCE


 

Nawet najładniej zaprojektowana i wykonana łazienka nie będzie się dobrze prezentować jeśli nie zadbamy o odpowiednie oświetlenie. Jego rozmieszczenie musimy szczegółowo zaplanować na etapie projektowania. W przeciwnym razie czeka nas kucie ścian, lub szpecące listwy ukrywające przewody.


 Oświetlenie ogólne (sufitowe)

Jest szczególnie ważne w przypadku łazienek pozbawionych okna. Zastępuje wówczas światło dzienne. Jego wadą jest fakt, że optycznie zmniejsza i obniża pomieszczenie. Do niedawna stosowano głównie lampy plafonowe. Ich zaletą jest równomierne rozpraszanie światła oraz dobre zabezpieczenie żarówki. Obecnie do wyboru mamy bogaty wybór lamp halogenowych oraz meta halogenowych o barwie zbliżonej do światła dziennego. Lampy takie idealnie współgrają z nowoczesnymi wnętrzami, podkreślając ich charakter. Jeśli dysponujemy dostatecznie wysoką łazienką warto pokusić się o montaż podwieszanego sufitu o nieregularnym kształcie i montaż w nim oświetlenia.


 

 Oświetlenie przy umywalce

Jest jednym z ważniejszych, jeśli nie najważniejszym w łazience. Makijaż wykonywany w zbyt słabym i źle rozmieszczonym oświetleniu na pewno stanie się problemem. Jeśli lustro jest wąskie najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie lamp po obu jego bokach, na wysokości wzroku. Dzięki temu twarz będzie równomiernie oświetlona. Gdy lustro jest szerokie oświetlenie montujemy nad lustrem. Należy przy tym pamiętać o odpowiedniej długości lampy, a przypadku lamp krótkich – o zamontowaniu ich dwóch, lub nawet trzech.


 

• Oświetlenie dodatkowe (dekoracyjne)

Światło w łazience pełnić może jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję. Może budować nastrój. W tym celu subtelne punkty świetlne montujemy we wnękach, półkach, zabudowach.  Świetnie sprawdzają się kolorowe taśmy led montowane w zabudowach wannien, umywalek, półek, wnęk oraz małe diody montowane w fugach. Jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem, możemy zafundować sobie rozkosz kąpieli w wannie z chromoterapią. Nowoczesnym rozwiązaniem budującym nastrój łazienki są diody montowane w bateriach i natryskach podświetlające strumień wody. Światło takie może zmieniać kolor w zależności od temperatury wody.


 

• Oświetlenie, a rodzaj płytek

Dobierając oświetlenie musimy pamiętać, że na jego odbiór wpływ będzie miał rodzaj zastosowanych płytek. Płytki ciemne lub matowe pochłoną więcej światła. Płytki jasne, błyszczące spotęgują jego oddziaływanie.


 Względy bezpieczeństwa

Planując oświetlenie należy pamiętać o względach bezpieczeństwa w zakresie zastosowanych opraw oświetleniowych, gniazd przyłączeniowych a także napięć. Kwestie te reguluje  norma PN-IEC 60364-7-701

Przy przebudowie starej instalacji elektrycznej zgodnie z przepisami prawnymi należy stosować przewody trzyżyłowe ( N, L i PE - neutralny, fazowy i ochronny )
- do gniazd przewód 3x2,5 mm2
- do oświetlenia przewód 3x1,5 mm2

W miejscach narażonych na działanie wody zaleca się stosowanie bezpiecznego napięcia 12V. Gniazda przyłączeniowe w łazience powinny być typu hermetycznego z klapką.

 

PRZYGOTOWAŁ: MAREK ADAMCZAK (oddz. Szczecin)

ZOBACZ GALERIĘ PROJEKTANTA >>

 POWRÓT DO PORADNIKA >>