Bokaro - salony łazienek

 

SOLIDNE PODSTAWY ELEGANCKIEJ ŁAZIENKI


Remont lub budowa nowej łazienki to dość wymagająca inwestycja, dlatego przy jej podejmowaniu należy kierować się racjonalnymi argumentami. Warto posłuchać fachowców, ale także trzeba wybrać sprawdzone i doskonałe jakościowo produkty, pamiętając o żelaznej zasadzie, że budujemy na lata i wszelkie koszty mogą zwrócić się dzięki długiej i bezproblemowej eksploatacji.

O czym należy pamiętać?

  •  Stosujemy izolację podpłytkową 
To najbardziej istotny produkt w systemach wyklejania okładzin w pomieszczeniach mokrych. Powinna być dobierana w zależności od spodziewanych obciążeń wodą. Odpowiednio dobrana izolacja, poza wodoszczelnością, powinna gwarantować możliwość kompensowania naprężeń podłoża i przenoszenia drobnych zarysowań. Najczęściej stosowanym materiałem do wykonywania uszczelnień podpłytkowych wewnątrz budynków, w przypadku doraźnych i lekkich obciążeń jest „płynna folia” – modyfikowana dyspersja akrylowa. Sprawdza się ona jako uszczelnienie w prywatnych łazienkach i obszarach o mniejszym obciążeniu wodą lub wilgocią. W przypadku dużych i długotrwałych obciążeń wodą lub wilgocią, takich jak np. brodziki wykładane płytkami lub mozaikami zastosowane powinny być elastyczne szlamy cementowe. Przestrzeganie tych zasad oszczędzi nam nieestetycznych i szkodliwych dla zdrowia wykwitów pleśni. 

uszczelnienia

 {#emotions_dlg.pdf}Zobacz >

  •  Wyrównujemy, oczyszczamy i gruntujemy powierzchnię 

Trwałość płytek w dużej mierze zależy od prawidłowego przygotowania podłoża. Podłoże musi być mocne, równe, dokładnie oczyszczone i zagruntowane.

Najwięcej problemów sprawiają stare ściany pokryte słabym tynkiem i wieloma warstwami farby. Płytki ułożone na takiej powierzchni będą z czasem odpadać. Dlatego przed ułożeniem należy skuć stary tynk lub pokryć powierzchnię ścian wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi. Równie ważną sprawą jest zniwelowanie nierówności powierzchni zaprawą wyrównującą. Dzięki temu unikniemy popękania płytek i ich krzywego ułożenia oraz znacznie zredukujemy zużycie zapraw klejowych. Często popełnianym błędem jest korygowanie nierówności klejem, na etapie kładzenia płytek.

Nie zapominamy też o zagruntowaniu powierzchni upewniając się przy tym, że grunt miał wystarczająco dużo czasu na związanie.

 

  •  Wybieramy odpowiedni klej 
 Oszczędności w tym zakresie nie są wskazane i mogą zaowocować odpadaniem płytek. W szczególności przestrzegać należy zaleceń producenta dotyczących ilości wody dodawanej w celu przygotowania zaprawy, a także wystrzegać się samodzielnego jej ulepszania poprzez dodawanie piasku czy cementu. Zaprawy powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta chemii budowlanej ze szczególnym uwzględnieniem: sposobu nakładania, grubości warstwy, czasu wiązania i przeznaczenia

  •  Odpowiednio dobieramy fugę 

Najpiękniejsze i najdroższe płytki zeszpecone źle dobraną i niedbale położoną fugą popsują zmierzony efekt. Aby uniknąć rozczarowań warto zadbać nie tylko o odpowiedni dobór ich koloru, ale także właściwości użytkowych.

Wśród fug wyróżnić można:

Rodzaj  Zastosowanie
Fugi cementowe  Nieodkształcające się powierzchnie ścian wyłącznie wewnątrz budynków. Miejsca nienarażone na częste działanie środków czyszczących lub silnego strumienia wody.
Fugi cementowe uelastycznione Wewnątrz i na zewnątrz budynków. Powierzchnie narażone na odkształcenia (np. płyty gipsowo-kartonowe, ogrzewane podłogi )
Fugi epoksydowe Powierzchnie narażone na stałe zawilgocenie i działanie substancji chemicznych (np. baseny). Dzięki szczelności i małej porowatości fugi epoksydowe nie wchłaniają pary wodnej ani innych substancji powodujących trwałe zabrudzenia. Są łatwe w utrzymaniu w czystości.

Fugi służą nie tylko kompensacji wymiarów płytek. Są także ważnym elementem dylatacji kompensującym naprężenia konstrukcyjne i termiczne. Dzięki nim płytki mogą się swobodnie kurczyć i rozszerzać. Jest to szczególnie ważne w przypadku powierzchni narażonych na duże zmiany temperatur.

POWRÓT DO PORADNIKA >>