fbpx

Biofilia czyli nowy trend

- Z miłości do natury

Zapraszanie natury do pomieszczeń, w których funkcjonujemy, jest odpowiedzią na szukanie kontaktu z Matką Ziemią. Biofilia to hipoteza wysunięta przez Edwarda O. Wilsona naukowca Uniwersytetu Harvarda. Definiuje ją jako „potrzebę poczucia wspólnoty z innymi organizmami żywymi”. Świat przyrody jest nieodzownym elementem stymulującym nasz rozwój i dobre samopoczucie.

I w związku z tym przy projektowaniu wnętrz coraz częściej szukamy kontaktu z naturą, która daje nam wyciszenie i ukojenie. Wprowadzenie elementów zielonych, przestrzennych, kojarzących się z ukojeniem, jest obecnym trendem zarówno propagowanych przez projektantów jak i urbanistów.

Tam, gdzie nie możemy wprowadzić elementów naturalnych, możemy wprowadzić wzory naśladujące naturę, takie jak płytki odwzorowujące fale, płytki drewnopodobne, wizualizację przenoszące nas na zewnątrz.

Bokaro Salony Łazienek Koszalin, projekt Joanny Gzyl

Nieodzownym elementem jest zieleń w postaci roślin doniczkowych wypełniających pomieszczenia jak również ogrodów zimowych lub wertykalnych umieszczonych na ścianach.

#ceramikaparadyz

W projekcie Wojciecha Kabzy widzimy nawiązanie do elementów natury. Pyłki nawiązujące do elementów naturalnych takich jak drewno i kamień. Subtelne światło i bardzo dużo roślin zielonych. Wszystkie te elementy wzbudzają poczucie harmonii i spokoju.