fbpx
wybór płytek łazienkowych

Jakie wybrać płytki do łazienki?

- praktyczne porady

Jak dobrać płytki łazienkowe? Czym kierować się przy wyborze płytek? Jakie wybrać płytki do łazienki na podłogę, a jakie powinne być płytki łazienkowe na ścianę? To tylko jedne z kilku ważnych pytań, na jakie musimy sobie odpowiedzieć w tym temacie.

łazienkowe płytki

Jakie płytki będą pasować do łazienki na podłogę?

Na podłodze kładziemy płytki podłogowe lub uniwersalne. Powinny mieć zwartą strukturę, która nie pochłania wody i zabrudzeń i być odporne na detergenty oraz niskie temperatury.

Jakie płytki będą pasować do łazienki? Czym kierować się przy ich wyborze? Ważna jest tzw. nasiąkliwość: płytki na podłogę powinny mieć ją maksymalnie 6-cio procentową, a płytki na ścianę maksymalnie 10-cio procentową.

Wybór płytek łazienkowych jest naprawdę duży. Szukając tych na podłogę trzeba zwrócić uwagę na ich antypoślizgowość i ścieralność. Pierwszą oznacza się literą R i cyframi od 9 do 13. Na podłogę do łazienki można zastosować już te oznaczone “R9” i “R10”, powinny mieć też II klasę ścieralności.

Na podłogę w łazience nadaje się też gres. Te płytki są twarde i nieporowate, nie chłoną wody i zabrudzeń. Najlepszy jest gres z cienką warstwą szkliwa ułatwiającą sprzątanie. Z kole podatny na ścieranie i plamy gres polerowany nie sprawdzi się na podłodze w łazience.

Osobnym tematem są płytki do kabiny prysznicowej na podłodze. Powinne być odpowiednio przycięte, aby zachować spadek podłogi i mieć matowe lub półmatowe wykończenie, co gwarantuje przyczepność.

płytki łazienkowe na podłogę

Jakie wybrać płytki do łazienki na ścianę?

Ściany w łazience mogą być wyłożone praktycznie każdym rodzajem płytek. Sprawdzą się tu terakota, gres szkliwiony i glazura, czyli cienkie, dekoracyjne płytki fajansowe ze szkliwem.

Płytki łazienkowe na ścianę są zarówno błyszczące, jak i matowe i półmatowe. Płytki z połyskiem będą doskonałe do łazienki bez okna: odbijają i rozpraszają światło i wnętrze wygląda czysto, przestronnie i świetliście. Płytki takie jednak brudzą się szybciej, ale łatwo się je czyści.

Matowe płytki na ścianę do łazienki wyglądają szczególnie naturalnie. Zabrudzenia na nich są mało widoczne, choć bywają trudne do usunięcia.

Modne kolory płytek do łazienki

Dwa kolory płytek do łazienki są od kilku sezonów niezmiennie modne. To biel i czerń.

Kolor biały płytek to kolor uniwersalny – rozjaśnia wnętrze łazienki, nadaje wrażenia przestrzeni i czystości, powiększają optycznie łazienki, odbija światło, rozprasza je i jest bazą ciekawych aranżacji. Przeciwnicy koloru białego uważają, że łazienki wyłożone takimi płytkami są nudne i sterylne.

Czarne płytki z kolei są synonimem elegancji. Pamiętajmy też, że ciemne płytki do łazienki wcale nie muszą jej optycznie zmniejszać, a praktycznie do każdego wnętrza będą pasować płytki w kolorze czarnym imitujące marmur.

Dobierając kolor płytek do łazienki pamiętajmy o kilku prostych zasadach. Ciemne i wzorzyste płytki świetnie uzupełniają te jasne, z kolei te w żywych kolorach uzupełniają te stonowane. Na ścianach jako dekoracje sprawdzą się płytki mające wzory kwiatowe i geometryczne. Poza tym im ciemniejszy kolor i bardziej błyszcząca powierzchnia, tym szybciej pojawią się drobne rysy i przetarcia. Z kolei płytki z nieregularnym wzorem (np. w odcieniach szarości z serii Stormy firmy Cersanit) bardziej zamaskują zabrudzenia.

płytki do łazienki jasne

Rozmiary płytek na ścianę i na podłogę do łazienki

Płytki do łazienki na podłogę i na ściany są produkowane w różnych rozmiarach. Wielkoformatowe mają rozmiary od 50 x 100 cm do nawet 160 x 320 cm. Sprawdzą się w każdym pomieszczeniu: tworzą jednolitą taflę, prawie bez spoin, powiększają wnętrze. Takie są np. wielkoformatowe kolekcje Art Cement, Tin i Patina Plate z firmy Tubądzin.

Średnie i duże płytki do łazienki mają wymiary od 25×40 cm też pasują do każdego wnętrza i montuje je się sprawniej. Pozostałe małe łazienkowe płytki na podłogę i na ściany to świetny element dekoracyjny, ale zmniejszają pomieszczenie.

Wybór płytek łazienkowych jest duży nie tylko jeśli patrzymy na ich rozmiary. Producenci płytek do łazienki mają wiele do zaproponowania, jeśli chodzi w wzory. Popularne są m.in. tak zwane cegiełki, płytki heksagonalne, wzorzyste patchworki i błyszczące płytki zellige. Niektórzy decydują się na przybierającą różne kształty i kolory mozaikę. Zazwyczaj łatwo i szybko się montuje i może być układana na dowolnej powierzchni.

No więc: jakie wybrać płytki do łazienki? Tu ogranicza nas tylko nasza własna fantazja, bo wybór płytek łazienkowych jest naprawdę ogromny.

płytki w łazience