fbpx

Mała łazienka w wielkim stylu

- Powiększamy optycznie łazienkę

Jak urządzić małą łazienkę? Jak sprawić, aby wydawała się większa?

Jest na to kilka sprawdzonych sposobów:

Stosujemy poziomy układ płytek

Dzięki temu nasze ściany wydają się dłuższe, a pomieszczenie szersze, choć niższe. Szczególnie dobrze sprawdzają się tu płytki dużego formatu (płytki wielkoformatowe) i mocno wydłużone. Optyczne poszerzenie małej łazienki uzyskujemy także stosując poziome pasy płytek w kontrastowym kolorze. Podłużne ułożenie sprawdza się zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Najlepiej wybierać płytki rektyfikowane, które można stosować z minimalną, prawie niewidoczną fugą.

Wybieramy jasne kolory

W przeciwieństwie do ciemnych płytek, te jasne optycznie powiększają łazienkę i nie przytłaczają jej przestrzeni. Nie oznacza to oczywiście, że koniecznie zrezygnować musimy z ciemnych kolorów. Trzeba tylko wprowadzać je umiejętnie i z umiarem, raczej jako akcenty, niż barwy podstawowe. Dodatkowo należy pamiętać, że kolory o ciepłych odcieniach optycznie „zbliżają”, a zimnych „oddalają”. Modne dziś biele i jasne szarości idealnie wyglądać będą w łazience o nawet niewielkim metrażu.

Starannie planujemy światło

Oświetlenie ogólne (sufitowe) optycznie zmniejsza łazienkę, a także ją obniża. Dlatego zawsze warto wprowadzić dodatkowe punkty świetlne. Odpowiedni dobór ilości i rozmieszczenia źródeł światła ma ogromny wpływ na nasze postrzeganie wielkości przestrzeni.

Montujemy duże lustra

Odpowiednio użyte lustra pozwalają odbić wnętrze o żądaną wielkość, zwielokrotniając rzeczywistą powierzchnię. Umywalkę z dużym lustrem najlepiej umieścić na wprost wejścia.

Wybieramy podwieszane sprzęty

Podwieszane miski toaletowe, umywalki czy szafki wyglądają lekko i nie przytłaczają wnętrza. Nie zabierają miejsca na podłodze i łatwiej jest sprzątać łazienkę. Dodatkowo zastosowanie stelaża podtynkowego, a co za tym idzie ukrycie w ścianie zbiornika i instalacji korzystnie wpływa na naszą percepcję przestrzeni łazienki.

Stosujemy błyszczące i transparentne materiały

W przypadku małych łazienek warto wybierać kabiny prysznicowe o przeźroczystym wypełnieniu i lekkiej konstrukcji. Doskonałym rozwiązaniem jest wybór prawie niewidocznej kabiny walk-in. Odbijające światło płytki i lakierowany MDF mebli także doskonale powiększają przestrzeń.

Porządkujemy przestrzeń

W małej łazience szczególnie warto zainwestować w dobrej jakości szafki. Z przemyślanym i ergonomicznym wnętrzem. Takich, w których chętnie chować będziemy kosmetyki, przybory i środki higieny. Wszak nic tak optycznie nie zmniejszy naszej łazienki, jak panujący w niej chaos i bałagan…